Ahmet Taner Kışlalı Sözleri

Siyasetçi, Gazeteci, Yazar Ahmet Taner Kışlalı’nın Resimli, Özlü Sözleri:

Bülent Ecevit hükümeti döneminde; Kültür Bakanlı olarak görev yapmış olan siyasetçi, yazar, gazeteci Ahmet Taner Kışlalı; 10 Temmuz 1939-21 Ekim 1999 yılları arasında yaşamıştır.

Ahmet Taner Kışlalı’nın hayat hikayesini okumak isteyenler sitemize Ahmet Taner Kışlalı Kimdir sayfasından Ahmet Taner Kışlalı’nın biyografisini okuyabilir.

Ahmet Taner Kışlalı, çeşitli gazetelerde yazılar yazmış ve birçok kitap yayımlamıştır.

Siyasetçi, gazeteci, yazar Ahmet Taner Kışlalı’nın birçok ünlü eseri yer almaktadır.

Kültür Bakanlığı görevi yapmış siyasetçi kimliğinin yanı sıra yazarlığı ile de tanınan Ahmet Taner Kışlalı; Siyasal Sistemler-Siyasal Çatışma ve Uzlaşma, Öğrenci Ayaklanmaları, Siyaset Bilimi, Ben Demokrat Değilim, Kemalizm Laiklik ve Demokrasi, Atatürk’e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Tanrı’yı Kim Kullanır, Bir Türkün Ölümü, Seçimsiz Demokrasi kitaplarının yazarıdır.

Ahmet Taner Kışlalı’nın sözleri:

Bildiğimiz gericiliğin adı artık yeni ilericilik olmuştu.

Eğer Çiller’ler, Birdal’lar, numaracı cumhuriyetçiler demokratsa, ben demokrat değilim. Çünkü onlarla aynı sıfatı taşımaktan utanıyorum!

Kemalizm, geçmişin bekçiliği değil geleceğin öncülüğüdür.

Dinin özü iyilik yapmak, kötülükten kaçınmaktır.

Kötüler Tanrı’yı, Tanrı ise iyileri kullanır.

Türkiye’nin demokrasiyle yönetilen ve çağı yakalama şansına sahip tek Müslüman ülke oluşunda, laiklik ilkesini benimsemiş oluşunun rolü olmadığını söylemeye olanak var mıdır?

ahmet-taner-kislali-resimli-sozleriTürkiye’de yaşayan ve kendisini toplumdan sorumlu hisseden herkesin, Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi bağlantısını iyi kurması gerektiğine inanıyorum.

Eğer Türkiye’de bir din devleti kurmak istiyorsanız, Mustafa Kemal’e saldırmanız elbette ki tutarlıdır. Eğer Türkiye’nin bir bölgesini ayırıp ırkçı bir devlet kurmak peşindeyseniz, Mustafa Kemal’e saldırmanın elbette tutarlı bir yanı vardır. Ama ‘’çağı yakalama’’ arayışında görünürken aynı şeyi yapmaya kalkarsanız; belki -her garip şeyi yapanlara olduğu gibi- bazı dikkatleri üzerinize çekersiniz, ama inandırıcı olamazsınız.

2.78/5 (23)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺