Ahmet Mithat Efendi Felatun Bey İle Rakım Efendi Kitap Özeti

Yanlış Batılılaşma Üzerine Yazılan İlk Eserlerden, Felâtun Bey İle Râkım Efendi

Felâtun Bey ile Râkım Efendi adlı roman Yanlış Batılılaşma konu edinen ilk romanlardandır.

Felâtun Bey İle Râkım Efendi Romanının Yazarı Kimdir?

Felâtun Bey İle Râkım Efendi ya da Felâtun Bey’le Râkım Efendi romanı Tanzimat dönemi yazarlarından Ahmet Mithat Efendi’nin bir eseridir. Ahmet Mithat Efendi, Felâtun Bey İle Râkım Efendi kitabını 1875 yılında yazmıştır.

Ahmet Mithat Efendi’nin Felâtun Bey İle Râkım Efendi Kitabının Konusu Nedir?

Türk yazar, gazeteci ve yayıncı Ahmed Midhat Efendi’nin Felâtun Bey İle Râkım Efendi romanında iki zıt karakter anlatılmıştır. Ahmet Mithat Efendi’nin eserindeki iki zıt karakter; lüks bir hayat yaşayan Felâtun Bey ve Felâtun Bey’e göre çok zıt karakter olan oldukça çalışkan ve tutumlu bir tip olan Râkım Efendi.

Ahmet Mithat Efendi’nin Felâtun Bey İle Râkım Efendi Kitabının Özeti:

Mustafa Meraki Efendi, evli ve zengin bir adamdır. Bir oğlu ve bir kızı vardır. Çocuklarının giyimine ve şık görünmelerine önem verse de, eğitimlerine pek önem göstermemektedir. Bu sebeple çocuklar fazla bir öğrenemez. Oğlu Felatun Bey de, babası Mustafa Meraki Efendi’ye benzer. O da şık giyinmekle, Fransızca konuşmakla ve lüks mekanlara gitmekle batılı olunacağını düşünür.

Rakım Efendi ise küçükken babasını kaybetmiştir. Annesi de ölünce, onu dadısı Fedai Hanım büyütür. Fedai Hanım’ın ona verdiği terbiye ile, Rakım Efendi sorumluluk sahibi bir insan haline gelmiştir. Çevresine saygılı, kendi kendini yetiştiren ve eğitimli biridir. İşine bağlıdır ve Fransızcayı kendi kendine öğrenmiştir.

Felatun Bey zamanının eğlence ile geçirmektedir. Sık sık içki evlerine gider. ahmet-mithat-felatun-bey-ile-rakim-efendi-ozetBabası onu katip olarak işe yerleştirse de, o işe bir gün gitmektedir. Bir gün, Mustafa Meraki Efendi ölür ve oğluna büyük bir miras kalır. Felatun Bey, parayı çok çabuk harcar ve serveti kısa sürede tüketir. Felatun Bey’in imdadına babasının bir dostu yetişir. Başka bir şehirde iş bulur ve gizlice İstanbul’dan ayrılır.

Öte yandan Rakım Efendi durmadan çalışan, düzenli ve tutumlu olan biridir. Bir gün evine küçük bir cariye alır. Onu eğitir, müzik ve yabancı dil dersleri verir. Küçük cariye büyür ve güzel bir kız olur. Rakım Efendi bu cariye ile evlenir ve mutlu hayatları olur.

2.57/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺