Afrikalı Leo-Amin Maalouf

Afrikalı Leo Romanının Yazarı Kimdir, Amin Maalouf’un Afrikalı Leo Kitabını Oku, Amin Maalouf’un Afrikalı Leo Kitabının Konusu, Amin Maalouf’un Afrikalı Leo Kitabının Özeti, Amin Maalouf’un Afrikalı Leo Kitabından Resimli Alıntılar, Amin Maalouf’un Afrikalı Leo Kitabından Resimli Sözler.

Amin Maalouf’un Türkiye’de Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Afrikalı Leo romanının Türkçe çevirisini Sevim Raşa yapmıştır.

Amin Maalouf’un Afrikalı Leo 344 sayfadan oluşmaktadır.

Amin Maalouf’un Afrikalı Leo romanından alıntılar:

Bedevi bir kadına sormuşlar en çok hangi çocuğunu seversin diye. Kadın cevap vermiş:Hasta olanı iyileşinceye kadar , yolda olanı eve dönünceye kadar, en küçüğünü büyüyünceye kadar.

Talih sana güldü genç dostum. Sanki oğlummuşsun gibi senin adına mutlu oldum. Fakat kendine göz kulak ol. Çünkü varsıllık ve güç, sağduyunun düşmanıdır. Bir buğday tarlasında kimi başakların dik durduğunu, kimilerinin de boyun büktüğünü görmüyor musun? Dik duranların içi boştur. Öyleyse, seni bana getiren ve böylece Tanrı’nın yardımıyla sana varsıllık yollarını açan alçakgönüllülüğü elden bırakma.

Bedevi bir kadına bir gün en çok hangi çocuğunu sevdiğini sormuşlar. Kadın şöyle yanıt vermiş: Hasta olanı iyileşene kadar, en küçüğünü büyüyene kadar, yolda olanı da eve dönene kadar.

Bu adama duyduğum gönül borcumu, böyle anlamsız bir kalıpla ucuzlatmak istemedim.

Bir erkek gibi savunamadığın ülken için şimdi bir kadın gibi ağlıyorsun.

On iki yaşımdayken hayvanlarla insanları karşılaştırdığımda hayvanların daha zararlı olacaklarına inanırdım.

Eğer bir insan geleceği öğrenmek isterse, ölümü de hesaba katmak zorundadır. Ölüm her yolun sonu değil midir?

Tanrı’ya beni uğursuzluklardan koruması için dua etmiyorum.. Böyle durumlarda beni umutsuzluktan koruması için dua ediyorum.. İnan, Tanrı bir elini bıraksa öteki elinden tutar.

Bir gün dünyada herkesin birbirini anlayabilmesi için çalışmak ideallerin en soylusu değil midir?

Acı da olsa gerçekle yüz yüze gelmekten kaçınmayalım, gerçek olmayanı değerli takılarla süslü olsa da küçük görelim.

Bana Granadalı, Faslı, Zeyyatlı da derler ama ben hiçbir ülkeden, kentten ya da boydan değilim. Yolların oğluyum ben, ülkem kervan, yaşamımsa yolculukların en beklenmedik olanı.

Eğer ölüm kaçınılmaz olmasaydı insan bütün yaşamını ondan uzak durmaya adayacaktı. Hiçbir tehlikeyi göze almayacak, hiçbir girişimde bulunmayacak, hiçbir işe el atmayacaktı. Tanrı’ya bize ölümü armağan ettiği için şükredelim, çünkü yaşam ölümle anlam kazanıyor. Günün anlamı olması için gece, konuşmanın anlamı olması için sessizlik, barışın anlamı olması için savaş gereklidir. O’na dinlenmenin ve neşenin anlamlı olması için bize kaygı ve tedirginlik gönderdiği için de şükredelim. O’na şükredelim, çünkü O’nun bilgeliği sonsuzdur.

Bir buğday tarlasında kimi başakların dik durduğunu, kimilerinin de boyun büktüğünü görmüyor musun? dik duranların içi boştur. Öyleyse, seni bana getiren, ve böylece Tanrı’nın yardımıyla sana varsıllık yollarını açan alçakgönüllülüğü elden bırakma.

Bu muskanın gizli güçler taşıdığına hiç mi hiç inanmadım, fakat insan Yazgı karşısında öylesine güçsüz ki böyle gizemli nesnelere ilgi duymaktan kendini alamıyor. Beni böylesine güçsüz yaratmış olan Ulu Tanrım, bir gün beni güçsüzlüğümden kurtaracak mı?

Tanrı istediklerine doğru yolu gösterir, ötekilere de yok olma yolunu.

Başka hiçbir kentte, yabancılığını bu kentteki kadar kolay unutamaz insan.

Gelenek’i bir kale yapıp kendilerini bu kaleye kapattılar.

Özgürlük, sinsi bir köleliktir, kölelikse incelikli bir özgürlük.

Bir toplum en güçsüz bireyini yalnız bıraktığı anda dağılmaya başlar.Afrikali Leo Amin Maalouf sozleri

Nereye gidersen git, birileri sana derinin rengini ve dualarını soracak. Onların itkilerini hoşnut etmekten uzak dur! Oğlum, çoğunluk önünde boyun eğmekten kaçın! İster Müslüman, ister Hıristiyan, ister Yahudi olsunlar, seni olduğun gibi kabul etmeliler ya da seni yitirmeyi göze almalılar. İnsanların görüşünü dar bulduğun zaman kendi kendine Tanrı’nın ülkesinin çok geniş olduğunu söyle; O’nun elleri çok geniştir, O’nun yüreği de çok geniştir. Uzaklara gitmek, denizler, sınırlar, ülkeler, inançlar aşmak fırsatı çıktığı zaman hiç duraksama.

Ölüm oradaydı; gözlerimin önünde bu Ölümsüz Kentin gövdesini sarmaktaydı.

3.64/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺