Adem Özbay Röportaj

Yazar Adem Özbay İle Yapmış Olduğumuz Keyifli Röportaj Sizlerle:

Merhaba Adem Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Adem Özbay Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Zonguldaklı bir madenci babanın beş çocuğundan biriyim. Tarih ve felsefe üzerine eğitim gördüm ama hayatım yazmakla geçiyor.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Adem Özbay: Evimizin duvarlarına kömür tozlarıyla yazılar yazardım.  Sonrasında okul gazetelerinde yazdım. Öğretmenlerim hep teşvik etti. Ortaokulda öykülerim ulusal gazetelerde yayınlanmaya başladı. Sonrasında hem yazar hem yayıncı olarak otuz yıldır yazıyorum diyebilirim.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Adem Özbay: Edebi ürünler veren bir yazar olarak günlük gazetede yazmayı tercih etmiyorum. Daha çok soysal medya ve www.gencgelisim.com adresindeki gençlik dergisinde.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Adem Özbay: Mümkün olduğunca kullanmaya çalışıyorum. Sosyal medya kelimelerin daha çok insana ulaşması ve gönüllerde yer bulması için eşsiz bir medya. Her zaman içinde olmaya çalışıyorum.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Var?

Adem Özbay: Edebi alanda 10 kitabım var. Aşka Gittim Dönmeyeceğim, Gelmesem de Bekle Beni, Sahibinden Kiralık Az Kullanılmış Yalnızlık gibi deneme, şiir ve roman kitaplarım. Bunun yanında eğitim ve teknoloji alanında da bir çok kitabım yayınlandı.

Yeni Kitabınız Ne Zaman Çıkacak? Hayranlarınıza Buradan 2016 Yılı İçin Yeni Kitap Müjdesi Verebilir Miyiz?

Adem Özbay: Nasipse Mart gibi ‘’İki Denizin Birleştiği Yerde Bekliyorum Seni’’ romanım çıkacak.

Dünyada En Çok Kitap Okuyan Ülkeler Sıralamasına Bakıldığında Türkiye’nin Kitap Okuma Oranı Çok Düşük. Türkiye’de Kitap Okuma Oranının Düşük Olmasını Neye Bağlıyorsunuz? Neden Çok Az Kitap Okuyoruz?

Adem Özbay: Bence böyle değil. Bizim ülkemizde çok iyi kitap okunuyor ve okura hep haksızlık yapılıyor. Biz tarım toplumuyuz hala. Benim babam çiftçilik yapıyor şimdi. Onun Tolstoy okumasına gerek yok. Tolstoy’a ilham olan hayatı, toprağı, hayvanları, doğayı okuyor o. O yüzden kitap okuma oranlarına değil, okuması gerekenlerin ne kadar okuduğuna bakalım.

Kitap Yazmaya Başlamadan Önce ‘’Uzun Süredir Kitap Yazmıyorum Yeni Bir Kitap Mı Yazmalıyım’’Diyorsunuz Yoksa Anlık Gelişen Bir Olay Üzerine, Birden Hayalinizde Canlanan Bir Düşünce Üzerine Mi Kitap Yazmaya Karar Veriyorsunuz?

Adem Özbay: Tamamen kendi akışında giden bir olay. Bazen iki sene geçiyor yeni kitap olmuyor. Bazen ikisi birlikte yazılıyor. Neticede her kitabın bir kaderi var. Ve kaderlerini onlar belirliyor, biz yazarlar değil.

Sizce Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?Ve Kitap Yazarken Özgün Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Adem Özbay: Yazmakla ilgilenen arkadaşlara blogumdaki şu yazıyı önerebilirim: http://ademozbay.com/nasil-yazar-olunur/

adem ozbay sozleri roportajHayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

Adem Özbay: Okurlarıma kelimelerin dünyasında harika bir ömür diliyorum. Okuyarak kazandığımız deneyimler ile bu hayatı yaşamak eşsiz bir deneyim.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?

Adem Özbay: Selamlar, sevgiler, güzellikler.

Web Sitemiz Adına Yazar Adem Özbay‘a Bu Güzel Röportaj İçin Teşekkür Ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺