Acımak-Stefan Zweig

Acımak Romanının Yazarı Kimdir, Stefan Zweig’in Acımak Romanını Oku, Stefan Zweig’in Acımak Kitabının Konusu, Stefan Zweig’in Acımak Kitabının Özeti, Stefan Zweig’in Acımak Kitabından Alıntılar, Stefan Zweig’in Acımak Kitabından Sözler.

Bir süvari subayı olan Hofmiller başından geçen olayları şöyle anlatıyor. Tamamen benim beceriksizliğimdir. Benim boş anıma denk gelen bir olay, fakat bunda benim fazla bir suçum yok, sadece bir gaf. Daha sonra bu hatamı onarmaya çalıştım. Fakat insan kırılan saatin parçasını, telaşla tamir etmeye çalışırsa genellikle daha büyük arızlara sebep olabilir. Üzerinden seneler geçmesine rağmen tekrar tekrar gözden geçirdim, özeleştiri yaptım, nerede hata yaptığımı bir türlü anlayamadım. Bulabileceğimi de sanmıyorum.

Stefan Zweig’in Acımak adlı bu unutulmaz romanından alıntılar:

Yirmi beş yaşında bir kişi olarak, kadınlar arasında hastaların, sakatların, olgunlaşmamışların, ileri yaştakilerin, toplum dışına itilmişlerin ve damgalanmışların da sevmeye cesaret edebileceklerini hiç düşünmemiştim. Çünkü gerçek yaşamı daha tanımamış genç bir kişi genellikle, kendisine anlatılanların ve okuduklarının ışığı altında biçimlendirdiği bir dünyayı gözünde canlandırarak, edineceği tecrübelerin ve örnek alınması gereken olayların hayalini kurar.

Bu, tamamen benim beceriksizliğimdir. Benim boş anıma denk gelen bir olay, fakat bunda benim fazla bir suçum yok, sadece bir gaf. Daha sonra bu hatamı onarmaya çalıştım. Fakat insan kırılan saatin parçasını, telaşla tamir etmeye çalışırsa genellikle daha büyük arızlara sebep olabilir. Üzerinden seneler geçmesine rağmen tekrar tekrar gözden geçirdim, özeleştiri yaptım, nerede hata yaptığımı bir türlü anlayamadım. Bulabileceğimi de sanmıyorum.

Merhamet duygusu iki tarafı keskin bir kılıç gibidir. Onu kullanmasını bilmeyen vazgeçmelidir bu işten. Tıpkı morfin gibi merhamet de başlangıçta hastaya iyi gelir, onu yatıştırır, bir ilaç gibidir adeta. Ama dozunu kaçırdınız mı ya da frenlemesini beceremediniz mi, merhamet öldürücü bir zehir haline geliverir.

Beklemek. Bir saniyede bir insan ölebilir, bir yazgı belli olabilir, bir dünya yıkılabilirdi. Daha ne kadar bekleyecektim.

İnsan faydasız olmadığını anladığı zamandır ki, hayatı az çok mana kazanır.

Bahtsızlık, insanı alıngan, acı çekmek de insafsız yapar.

Alçak ruhlu insanlar bir prensin muazzam bir talihi olmasını hoş görürler de, kendileriyle zincire vurulmuş kimselerin en ufak bir hürriyet elde etmesini hazmedemezler.

Vicdan anımsadıkça hiçbir suç unutulmuyor.

İnsanın gerçekten hissettiği bir yakınlık duygusu, istediği zaman prize sokacağı yahut çıkaracağı bir elektrik kontağı değildir ve başka birinin kaderiyle ilgilenmek, özgürlüğümüzün bir parçasını da elimizden alır.Acimak Stefan Zweig

Perdeleri kapalı, karanlık bir odada bulunan bir adam gibiydim. Perdeler birden açılıp içeriye güneşin göz kamaştırıcı ışıkları dolunca sendelemiştim.

Umutsuz bir şekilde seven kimse bir an gelir ki ihtirasını dizginleyebilir: Çünkü o yalnız acı çeken değil, çektiği acıyı yaratan kimsedir. Bunu başaramasa demek ki kendi hatası yüzünden acı çekmektedir.

Neden acaba en aptal insanlar daima merhametlidir.

4.37/5 (709)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺